پنجره PVC

Image

 

 یکی از اصلی ترین ماده های تشکیل دهنده در صنعت ساختمان پی‌وی‌سی می‌باشد که به خصوص امروزه از آن در پنجره PVC استفاده می‌شود.  PVC مخفف plasticized PolyVinyl Chloride می‌باشد که اسامی مختلفی دارد و می‌توان از نمونه های آن به اتیلن کلرو پلیمر، کلرواتین همو پلیمر، کلرواتیلن همو پلیمر، وینیل کلراید پلیمر اشاره کرد.

عموما بیشتر از 50% از پی‌وی‌سی تولید شده در جهان برای صنت ساختمان‌سازی به کار می‌رود. پی‌‌وی‌سی ارزان بوده و همچنین به سادگی سرهم‌بندی می‌شود.

امروزه پی‌وی‌سی به عنوان یک ماده ایده‌آل در جهان شناخته می‌شود که جایگزین صنایع سنتی مانند سیمان و سفال شده و در بسیاری از مناظق به طور عمده استفاده می‌شود. پی‌وی‌سی  پلاستیکی سخت است که به‌وسیله اضافه کردن روان کننده‌ها ، نرم و انعطاف‌پذیر می‌شود و می‌توان استفاده های متفاوتی از آ« مانند به کار بردن در مواد اولیه پنجره PVC  کرد. بیشترین استفاده پنجره PVC  فتالیت است.

 

تاریخچه پنجره PVC

پلي وينيل كلرايد Poly Vinyl Choloride (که ماده اولیه پی‌وی‌سی می‌باشد.)به طور تصادفي در قرن نوزدهم در دو موقعيت متفاوت كشف شد.و در حدود پیش از قرن بیستم بود که شیمیدان روسی ایوان استرا میسلنسکی و فریتز کلیت از کمپانی گریشم الکترون شیمی آلمان سعی کردند تا پی وی سی (PVC) را در محصولات تجاری به کار ببرند اما مشکلاتی هنگام فرایند برای آن‌ها پیش آمد مانند سختی و گاهی شکنندگی پلیمر که باعث شد تلاش های آنان بیهوده باقی بماند.

در سال ۱۹۲۶ والدو سیمون از بی اف گودریچ روشی نوین برای نرم کردن پی وی سی ارائه داد که به‌وسیله مخلوط کردن آن با افزودنی‌های گوناگون توسعه داد. نتیجه آن پی‌وی‌سی انعطاف‌پذیری بود که به سادگی در واکنش ها شرکت می‌کرد و و استفاده آن در محصولات تجاری رایج شد.

برخی خواص و مزایای پنجره PVC

مقاومت در برابر خوردگی:

پنجره PVC نارسانای جریان الکتریکی می‌باشند و همچنین در برابر واکنش های شیمیایی مقاوم هستند. مثلا واکنش های الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها، بازها و نمک ها که باعث خوردگی در فلزات می شوند، به تدریج تاثیر میگذارند اما بر پنجره PVC تاثیری نخواهند گذاشت. این ویژگی در سطح داخلی و خارجی پنجره PVC وجود دارد. در نتیجه، استفاده از  پنجره PVC در کاربردهایی که در آن خاک مهاجم وجود دارد، بسیار به صرفه و مناسب است.

مقاومت شیمیایی بالا:

پنجره PVC در برابر بسیاری از الکل ها، روغن ها و مواد نفتی غیرآروماتیک مقاوم است. پنجره های PVC  در تمام شرایط در برابر مواد شیمیایی موجود در خاک و آب مقاوم هستند .

در این قسمت می‌خواهیم برخی از اصطلاحات رایج در پنجره PVC  به کار رفته  را معرفی کنیم:

قسمتی از پنجره که متحرک است و باز می شود را باز شو   CASEMENTمی‌نامند.در و پنجره ای که قسمت باز شو آن روی یک ریل حرکت می کند را در و پنجره کشویی SLIDING WINDOW/DOOR می‌نامند. به در هایی که به طرف بیرون باز می‌شوند و دو تکه در وسط فریم به جای مولیون متحرک در آن استفاده می‌شود را در فرانسوی می گویند. همچنین به پنجره‌هایی که به سمت بیرون باز می‌شوند پنجره فرانسوی می‌گویند و مانند درهای فرانسوی در وسط فریم از مولیون متحرک استفاده می‌شود.

 

پروفیل چهارچوب خارجی که به فریم فلی یا ساختمان نصب می شوند فریم خارجی می‌گویند.نوعی پروفیل هم که با سطح مقطع خاصی ساخته شده و اغلب قسمت باز شو رو با آن تهیه می‌کنند را سش  (SASH)می‌گویند. مولیون نیز شکل خاصی از پروفیل می باشد که توسط آن می توان قسمت‌های داخلی در یا پنجره را بصورت عمودی یا افقی تقسیم بندی کرد.

 

پروفیلی با شکل خاص بوده که بجای مولیون ثابت بکار می رود و کاربرد آن در ساخت در و پنجره های فرانسوی می باشد را مولیون متحرک یا اورهنگ می‌نامند.نوعی پروفیل که درون بازشو پنجره می‌باشند سش دکوراتیو است که دارای سطح بیرونی زیبایی می‌باشند.همچنین نوعی پروفیل وجود دارد که وظیفه مهر شیشه در محل نصب را بر عهده دارد و به آن زوار می‌گویند.

کاربرد پنل نیز نوعی پروفیل است که این پروفیل اغلب در ساخت دیوار و پارتیشن بوده و بجای شیشه نیز بکار برده می شود. کوپلینگ پروفیلی برای اتصال فریم و قاب خارجی به یکدیگر طراحی شده و بکار برده می شود. آداپتور کناری و پایپ برای ساخت پنجره هایی بکار می رود که امتداد آنها قوس دارد .

 

  تیم نوسازی و بازسازی منازل با تیمی متخصص و حرفه ای اماده ارائه خدمات برای پنجره PVC  می‌کند و منزل یا محیط کار دلپذیر و زیبا را به شما هدیه می‌دهد. پنجره PVC  امروزه به یکی از‌ اصلي‌ترین قسمت‌های صنعت ساختمان تبديل شده و ما با قیمتی مناسب و کیفیتی بالا آن‌را ارائه خواهیم داد.