اجرای سقف کاذب کناف

Image

 

 سقف کاذب کناف چیست؟

روش‌های متنوعی برای طراحی سقف‌ها تا کنون ارائه شده که هر روزه نیز فراگیرتر می شوند. نمونه‌هایی که امروزه شاهد آن هستیم سقف کاذب کناف است که روز به روز استفاده از آن‌ بیشتر می‌شود. از سقف کاذب کناف  می‌توان به عنوان سیستم‌های ساخت و ساز خشک اشاره کرد که استفاده از آن‌ها در صنعت ساختمان سازی به صورت فراگیر در اروپا و در ایران در حال توسعه است

 

سقف کاذب کناف نوعي سقف كاذب است كه در آن از پنل‌هاي گچي یا غیر گچی از پيش‌ساخته شده استفاده مي‌شود. این نوع سقف کاذب توسط پروفیل‌های سرد شده خاصی به سقف سازه‌ای متصل می‌شوند. کناف به دو دسته سقف کاذب ثابت و سقف کاذب متحرک تقسیم می‌شوند. سقف‌های کاذب ثابت نیز به دو نوع سقف کاذب یکپارچه (ساده) و سقف کاذب طرح‌دار و دکوراتیو  (Decorative)  تقسیم می‌شود. در سقف کاذب یکپارچه هیچ درزی وجود ندارد و باید بعد از نصب کردن و بتونه‌کاری، آن را رنگ‌آمیزی کرد. این نوع سقف کاذب از نظر وزنی بسیار سبک است و با توجه به فرمول اجرایی و استاندارد آن، جایگزین بسیار خوبی برای سقف‌های کاذب دیگر نظیر سقف کاذب با رابیتس و گچ می‌باشد.

 

تایخچه کناف

کناف نوعی صفحه روکش دار گچی (Dry Wall) است که توسط شرکت کناف تولید می شود. کناف بیش از 8۰ سال است که در صنایع ساختمانی فعالیتی مداوم و موفق دارد. این شرکت توسط برادران کناف (کارل و آنفوس کناف) در سال ۱۹۳۲ بنیان گزاری شد. در حال حاضر شرکت کناف یکی از شرکت های بین المللی در صنایع ساختمان می باشد.

این گروه کار خودر را ازمنظقه زارلند در کشور آلمان شروع کردند و با  توسعه و تنوع بخشیدن به تولیدات خود در سطح های بین المللی به فعالیت می‌پردازند.این شرکت سیستم‌ها و مصالحی بر مبنای ماده معدنی گچ تولید می‌کند. از جمله عایق های صوتی ، مصالح و مواد ساختمانی بر پایه گچ و سیمان و ...

 

مزایا سقف کاذب کناف

1-کناف دارای اتصالات مناسبی می‌باشد و  به همین علت از ایمنی مطلوبی برخوردار می‌باشد. در واقع دیوار‌ها و همچنین -سقف‌های کاذب کناف از طریق پیچ و مهره و بر اساس ضوابطی نصب می شود که این مسله ایمنی آن را افزایش می‌دهد.

2-از آنجایی که سیستم سقف کاذب کناف بسیار سبک و قابل انعطاف می‌باشد در برابر زلزله از خود مقاومت قابل توجهی نشان می‌دهد.

3-به دلیل طراحی مناسبی که کناف دارد اجرای راحتی نیز خواهد داشت.

4-سقف کاذب کناف به گونه‌ای است که وزن کمی نسبت به سایر سازه‌های متداول کنونی دارد و بر طبق محاسبات ، اسکلت سازه کناف تا 25درصد سبک‌تر از از سایر سیستم‌ها می باشد و بدین ترتیب اجرای کناف هزینه‌ها را بسیار کاهش خواهد داد.

5-اگر کناف را به صوت اصولی و بر طبق استاندارد های تعریف شده اجرا شود عایق حرارتی مناسبی می‌باشد. همچنین کناف در برابر آتش سوزی و رطوبت مقاومت بالایی دارد.

6-ابلیت مهم کناف رنگ پذیری بسیار بالای آنها است! کناف انعطاف‌پذیر می‌باشد و به همین علت برای دکوراتیو بسیار مناسب می‌باشد.

7=مصالحی که در سیستم کناف مورد استفاده قرار می‌گیرد تا 75 درصد قابل بازیافت می‌باشند.

8-سقف کاذب کناف به این علت که به صورت خشک به هم متصل می‌شوند و از ملات استفاده نمی‌شود به راحتی می‌توان به  تاسیسات ساختمانی دسترسی داشته  و آنها را ترمیم نمود. در صورت آسیب دیدن دیوارهای کناف در اثر ضربه نیز، قسمت آسیب دیده به راحتی تعویض و تعمیر می‌شود. این دو ویژگی موجب افزایش عمر مفید ساختمان‌ها می‌شوند.

 

       9-سبکی مصالح کناف باعث حمل آسان توسط کارگران و در نتیجه افزایش سرعت اجرای آن می‌شود. در مسافت‌های حمل              طولانی به علت دارا بودن بسته بندی مناسب، آسیبی به مصالح وارد نمی‌شود. کم حجم بودن مصالح کناف نسبت به مصالح سنتی نیز سبب کاهش هزینه‌های حمل می‌شود.

 

کاربرد سقف کاذب کناف

این نوع سقف به عنوان پوشش نهایی در زیر سقف سازه‌ای برای پوشش تاسیسات عبوری در سقف و همچنین اجرای نور مخفی و همچنین جهت زیبایی در ساختمان‌های تجاری، اداری، مسکونی و ... کاربرد دارد . همچنین انواع خاص آن جهت افزایش مقاومت سازه در برابر حریق به عنوان پوشش ضد حریق بر روی اجزای سازه‌ای نصب می‌گردد. از انواع ضد آب آن می‌توان برای پوشش سقف محیط‌های مرطوب نظیر سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه استفاده نمود

از انواع این نوع سقف میتوان به نمونه های زیر اشاره کرد:

- سقف کاذب کلیک

- سقف کاذب شبکه‌ای

سقف کاذب کلیک شامل انواع زیر می‌باشد:

- سقف کاذب با تایل گچی ساده

- سقف کاذب با تایل گچی روکش PVC

- سقف کاذب با تایل گچی روکش PVC و پشت فویل آلومینیوم

- سقف کاذب AMF (شامل انواع زیادی می‌شود).

- سقف کاذب مشبک فلزی (شامل انواع زیادی می‌شود).

هر یک از این سقف‌ها در جای مخصوص خود نصب می‌شوند. مثلاً در جایی که در پشت سقف کاذب رطوبت و یا لوله تاسیسات رد شده و امکان تعریق وجود داشته باشد از تایل روکش PVC پشت فویل‌دار استفاده می‌کنند و در مکان‌هایی که سقف کاذب، معمولی و فقط حکم پوشش تزئیناتی را دارد از تایل ساده رنگ شده و یا تزئینی استفاده می‌گردد.